Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka

Wybierając się w rejon Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej, zdecydowanie nie wystarczy wygospodarować weekend. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jak wiele znajduje się tam nietuzinkowych zabytków i przepięknych oraz urokliwych miejsc turystycznych typowo krajobrazowych, jakie warto zwiedzić. W konsekwencji tego warto wziąć dłuższy urlop i zrobić sobie prawdziwie niepospolitą, pełną atrakcji wyprawę, która wcale nie musi być standardową jak na tego typu przyrodnicze tereny labą w biernym tego słowa znaczeniu, co może stanowić aktywą wyprawę dla wytrwałych.
Kłodzko oraz centrum tego obszaru zasługują na wyróżnienie chociażby dlatego, że jest to tak zwana mała Praga. To miejsce, gdzie znajduje się niebanalna starówka oraz most w stylu gotyckim. Jest to przeprawa wyglądająca na pierwszy rzut oka jak most Karola. Do tego, nie zapominajmy też o Kudawie-Zdroju, a więc miejscu, gdzie jest cudowny kurort w jakim zaś ulokowano niewielką kapliczkę Czasze. Jest ona usytuowana wprost w dzielnicy Czermna.

Do tego Kudawę – Zdrój określa się częstokroć punktem wylotowym dla zwiedzania na przykład terenów czeskich. W grę wchodzi tu Skalne Miasto oraz Nachod, a więc pełne zabytków miasto czeskie o charakterze czysto historycznym, jakie są miejscami docelowymi turystów startujących w swej wyprawie z Kłodzka a ściślej z Kudawy-Zdroju. Do tego warto też wspomnieć o Międzygórzu, które jest umiejscowione przy Czarnej Górze. Tam znajduje się sporo ciekawych turystycznie szlaków, bardzo zróżnicowanych, więc każdy turysta będzie w stanie odnaleźć dla siebie coś szczególnego i optymalnego pod kątem swojej kondycji fizycznej. Można tam odbywać wycieczki do Jaskini Niedźwiedziej ale też na Śnieżnik.