Lublin

Kolejne miejsce warte poświęcenia większej uwagi to Lublin, stanowiący stolicę województwa lubelskiego i nazywany od pewnego czasu miejscowością typową na tak zwany city break czyli krótki ale intensywny i pełen aktywności wypad weekendowy. Jest tam w zasadzie cisza i spokój, co lubiącym zgiełk i tłum taki jak chociażby ten typowy dla Krakowa oraz Warszawy, może nieco przeszkadzać, ale mimo wszystko zamiast ludzi jest tam równie wiele niebanalnych zabytków i atrakcji, które kuszą i sprawiają, że turyści już raz odwiedzający to miasto, wracają. Warto na zwiedzanie Lublina zrobić sobie dwa bądź trzy zupełnie wolne dni. W głównej mierze w Lublinie kuszą zabytki, ale nie tylko. Szczegóły poniżej.

Na wstępie warto wspomnieć chociażby o Starym Mieście, który posiada wiele zabytkowych kamienic. Jest tam też obiekt sakralny w postaci katedry, ale i mnogie kościoły oraz nietuzinkowa atrakcja, która niestety zawieszona została niespełna dwa lata temu, a mianowicie mowa tu o niejakiej Piwnicy pod Fortuną. W niej znajduje się mnóstwo malowideł pochodzących z okresu jeszcze dalekiego renesansu. Do tego warto także wspomnieć o lublińskim Starym Mieście pod kątem niepowtarzalnego klimatu tworzonego przez turystów mieszających się z tubylcami.
W Lublinie na uwagę zasługuje również Zamek lubelski, który posiada gigantyczne muzeum pełne rozmaitych zbiorów, z zakresu na pewno sztuki, archeologii oraz etnologii. W nich znajduje się pełno fresków, które są bardzo nietuzinkowe, bowiem mają korzenie bizantyjsko-ruskie. Są one umieszczone na powierzchni popularnej powszechnie Kaplicy Świętej Trójcy.